KNYGA, ATVĖRUSI DURIS ANAPUS ČIA

KNYGA, ATVĖRUSI DURIS ANAPUS ČIA

„Dar niekada nebuvau tiek daug bendravusi, kaip rašydama šią knygą“ – įspūdžiais Jonavos viešojoje bibliotekoje dalijosi knygos „Ar čia kas nors yra?“ autorė Eva Tombak, per metus surengusi apie pusantro šimto pokalbių su skirtingais žmonėmis. Papasakojusi apie savo kelią iki sprendimo imtis sudėtingos temos, rašytoja neslėpė, kad norinčių pasidalinti istorijomis apie savo mistines patirtis buvo daug, tačiau buvo nemažai ir atsisakiusių, ypač specialistų, medicinos srities atstovų, kurie viešą kalbėjimą knygoje gvildenamomis temomis suvokė kaip grėsmę savo reputacijai. Todėl pasirinko atsargumą. Tačiau ilgametė patirtis leidyboje ir žinomas vardas, o gal stiprus užsispyrimas padėjo rašytojai pasiekti savo tikslo. Ir jos knygoje atsirado pašnekesiai su mokslininkais, gydytojais, psichologais, astrologais, socialiai aktyviais žmonėmis apie mistines patirtis, smegenų veiklą ir mirties paradoksus.

„Stengiausi knygoje nepiršti savo požiūrio, o parodyti, kaip tuos reiškinius ir istorijas mato, suvokia ar mėgina aiškinti kiti,“- mintimis dalijosi autorė, kurios požiūris į kai kurias knygoje nagrinėjamas temas anksčiau buvo kitoks. „Aš įsivaizdavau, kad haliucinogenai yra pasaulis, su kuriuo nenoriu turėti nieko bendro,“ – dalijosi Eva Tombak, tačiau pokalbiai su  medikais, informacija apie mokslinius tyrimus ir ateities perspektyvos tam tikras medžiagas naudoti žmonių gydymui ne tik praplėtė žinias, bet ir dabar skatina permąstyti mūsų turimas išankstines nuostatas ir vertinimus. Knyga „Ar čia kas nors yra?“- tarsi durys, kurias pravėrus iškyla didelė tikimybė, jog kai kurie dalykai nebeatrodys taip, kaip anksčiau. Sunku nesutikti su rašytojos mintimi, kad kiekvieno žmogaus galėjimas tapti labiau sąmoningu yra skirtingas. Tačiau susidaręs įspūdis, kad kalbėjimas knygoje plėtojamomis temomis daliai visuomenės yra sudėtingas skatina kelti klausimą, kodėl? Kita vertus knyga neplona, kalbintųjų ratas nemažas, pateikta nuomonių įvairovė plati. Galbūt tai padės pagrindą tolimesniems rašytojos planams į šią temą gilintis kitose knygose, o mums – skaitytojams – atrasti naujų požiūrio taškų ir drąsos paklausti „ar čia kas nors yra?“

Išsiskirstyti tą vakarą bibliotekos lankytojai neskubėjo. Iki šiol dar nebuvo tokio knygos pristatymo, kuris baigtųsi trumpa meditacija. Tai nuoširdi Evos Tombak, kuri taip pat veda jogos užsiėmimus, dovana susirinkusiems. Kaip ir pasiūlymas sunkiais momentais išrašyti savo bėdas ekspresyviuoju rašymo būdu. Palengvės. Tereikia pamėginti. Ir pagalvoti, ar kelias, kuriuo pasirinkome eiti, yra mūsų.

Kristina Jaskūnienė

Jonavos rajono savivaldybės viešoji biblioteka