GRIGORIJAUS KANOVIČIAUS LITERATŪRINĖS PREMIJOS LAUREATĖ INA PUKELYTĖ: „KNYGA MUMS PRIMENA, KAIP PAVOJINGA NEMATYTI KITO“

GRIGORIJAUS KANOVIČIAUS LITERATŪRINĖS PREMIJOS LAUREATĖ INA PUKELYTĖ: „KNYGA MUMS PRIMENA, KAIP PAVOJINGA NEMATYTI KITO“

Rugsėjo 9 d. į Inos Pukelytės rankas iškeliavo penktoji respublikinė Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija. Dar pernai kvietusių atversti dingusios Lietuvos Gardino istorijos puslapius literatūros kūrinių vertinimo komisijos narių žvilgsniai šiemet sustojo ties Rachelės ir Zofijos likimo vingiais tarpukario Kaune. Romanas „Panelės iš Laisvės alėjos“ komisiją sužavėjo puikiai atskleista tarpukario Kauno daugiataute kultūrine ir socialine istorija bei unikalia populiariosios ir rimtosios literatūros derme. „Žydų teatro tyrimai įkvėpė parašyti romaną“ – šventės metu mintimis dalijosi premijos laureatė, savo knygoje supynusi ne tik žydų, bet ir tarpukario Kauno lenkų likimus. Laikai, kai Žaliakalnyje tarpusavyje žmonės bendravo lenkiškai, temos, kurias lietuviai vengia paliesti ir jausmas, kad gyvena mieste, kurio nepažįsta, I. Pukelytę paskatino kurti romaną, kuris jau verčiamas į vengrų kalbą.  

Kasmet Grigorijaus Kanovičiaus premijos įteikimo šventėje organizatoriai bent akies krašteliu kviečia žvilgtelėti į žydų kultūros paveldą. Žydų bendruomenėje Jonavoje tarpukariu, 1929 m., gimė ir Grigorijus Kanovičius. Prisimindamas savo vaikystę, rašytojas viename savo interviu yra sakęs, jog tuometiniame miestelyje svarbiausia vertybė buvo pagarba kitam žmogui. Jonavos štetlas buvo daugiatautis miestas su gatvėje skambančiomis lietuvių,  rusų,  lenkų,  jidiš, vokiečių kalbomis. Todėl penktąjį kartą įteikus Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinę premiją, Jonavos viešosios bibliotekos skaitykloje suskambo įvairių tautų liaudies dainos, atliekamos grupės „Marga muzika“ trio: Lauritos Peleniūtės, Eglės Jačauskienės ir Tado Dešuko. Kiek mišrių tautinių pėdsakų nešiojamės savyje ir kokia kalba gieda mūsų siela? – dainuodami įvairių tautų dainas klausė „Margos muzikos“ atlikėjai. Tarsi kviesdami susimąstyti, jog nepaisant tautinių skirtumų, yra tiek daug mus vienijančių dalykų. „Knyga mums primena, kaip pavojinga nematyti kito“ – renginio metu salėje nuskambėjo šių metų laureatės mintis apie tai, kad praeitin nuslinkusios istorijos negandos yra visai čia pat.

Šventės pabaigoje lankytojai pasklido po bibliotekos erdves, kur eksponuojamą parodą „Lietuva litvakų kūryboje“ pristatė Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus muziejininkė Aušra Rožankevičiūtė. Šią parodą Jonavos viešojoje bibliotekoje bus galima aplankyti visą rugsėjo mėnesį, o Inos Pukelytės romano „Panelės iš Laisvės alėjos“ – užsukti bet kada. Tik jei tektų šios knygos palaukti eilėje, bibliotekoje skaitytojai gali rasti ir ankstesnių metų Grigorijaus Kanovičiaus premija apdovanotus kūrinius: Kęstučio Navako „Vyno kopija“, Tomo Kavaliausko „Originalas“, Romo Treinio „Dziedas“ ir Jurgos Žąsinaitės „Memento Grodno: dingusi Lietuvos Gardino istorija“.

Kultūrinių veiklų organizatorė, Kristina Jaskūnienė

Jonavos rajono savivaldybės viešoji biblioteka