Jonavos viešojoje bibliotekoje – fotomenininko A. Sutkaus paroda

Jonavos viešojoje bibliotekoje – fotomenininko A. Sutkaus paroda

Sovietiniais laikais buvo įprasta, kad gera socialinė fotografija vaizdavo didingą to meto žmogų: valstietį, darbininką, partinį veikėją. Poetas Eduardas Mieželaitis tuo laikotarpiu sukūrė žymiąją poemą „Žmogus“, kuri buvo apdovanota V. Lenino premija ir tapo aukščiausiu žmogaus kulto ženklu.

Fotomenininkas Antanas Sutkus, kurio paroda praėjusią savaitę atidaryta Jonavos viešojoje bibliotekoje, savo darbuose stengėsi įamžinti irgi žmogų, tačiau visai kitokį, nei buvo įprasta 1950-1990 metų Lietuvos sovietinėje respublikoje. Menininko fotografijų herojai – neherojiški, jie pirmiausia gražūs, ir tik po to sukeliantys žmogaus kaip būtybės didingumo įspūdį. Jonavos viešojoje bibliotekoje eksponuojamose fotografijose – daugiausia vaikai, kurie prieš kameros objektyvą ne pozavo, o buvo tokie, kokie įpratę savo kasdienybėje. Netiesa, kad sovietiniai laikai – tai tik bjaurios prievartos prieš žmogiškumą laikas, kai neva viskas tarnavo ideologijai. Būta ir tokių fotomenininkų, koks yra A. Sutkus, savo darbais leidžiantis nostalgiškai prisiminti, kad vaikystė be išimčių yra graži, kad popierinė fotografija šiais visuotinio fotografavimo išmaniaisiais telefonais laikais yra labai vertinga ir kad iš laike nutolusių A. Sutkaus darbų galime daug sužinoti apie tuometinio žmogaus gyvenimą. Mūsų dienomis, kai įspūdžių tiek, kad daug ką tiesiog pamirštame, A. Sutkaus fotografijos paroda Jonavos viešojoje bibliotekoje kiekvienam žiūrovui teikia dvasinę privilegiją – prisiminti ir suprasti praeitį ir įdomius jos aspektus.

Parodos atidaryme profesionaliai komentavęs A. Sutkaus fotografijas menotyrininkas dr. Tomas Pabedinskas iš Vytauto Didžiojo universiteto priminė, kad menininkas, gimęs 1939-aisiais, po trijų dešimtmečių tapo Lietuvos fotografijos meno draugijos steigimo iniciatoriumi. Vėliau ši draugija tapo Lietuvos fotomenininkų sąjunga, veikiančia iki šiol. Pasak menotyrininko, parodoje rodomi originalūs ir unikalūs darbai, priskiriami A. Sutkaus visą kūrybinę biografiją tęsiamam ciklui „Lietuvos žmonės“.

A. Sutkaus fotografijos parodą Jonavos viešojoje bibliotekoje galima apžiūrėti iki šių metų balandžio 2 dienos. Ši paroda – pirmoji iš ekspozicijų, kuriose eksponuojami Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų darbai. Įvairių premijos laureatų menininkų parodos bus tęsiamos šiais ir ateinančiais metais.

Ramūnas Čičelis