Jonavos viešosios bibliotekoje – redaktorius Viktoras Rudžianskas

Jonavos viešosios bibliotekoje – redaktorius Viktoras Rudžianskas

Poezija – tarp būtinybės ir neįpareigojančio laisvalaikio. Eilėraščių knygos – nuo pirkimo urmu iki nedidelio žmonių rato intereso. Šiuolaikinė literatūrinė kūryba mažame mieste.
Tokios temos vyravo praėjusią savaitę Jonavos viešosios bibliotekos Knygos klubo skaitytojų susitikime su poetu, vertėju ir redaktoriumi Viktoru Rudžiansku, kuris vadovauja Kaune įsikūrusiai leidyklai „Kauko laiptai“. Ši leidykla savo veiklą pradėjo beveik prieš dešimtmetį ir iki šiol išlaiko tradiciją – publikuoja ne Vilniuje gyvenančių autorių poetinę kūrybą.
Redaktorius V. Rudžianskas pasakojo apie savo gyvenimą Vilkijos miestelyje, aplinką be triukšmo ir susitelkimą, reikalingą literatūriniam darbui. Būdama mažesnių miestų rašytojų leidybine galimybe, įstaiga „Kauko laiptai“ yra antroji pagal dydį poezijos leidėja Lietuvoje, nusileidžianti tik vilniškei Rašytojų sąjungos leidyklai. Pasak V. Rudžiansko, poezija šiais laikais yra jau ne Atgimimo laikų stadionus sutraukiantis reiškinys, o kai kurių žmonių prasmingo gyvenimo atributas ir net būdas. Leidėjas ir redaktorius sako, kad mažame mieste, tokiame, koks yra Jonava, įmanomas ir net prasmingesnis toks rašymas, kuris vėliau domina jau ir vilniškius skaitytojus, literatūros kritikus, ir kitus kolegas poetus. Narystė Rašytojų sąjungoje nedidelio miesto autoriui irgi yra pasiekiama ir dažniausiai reiškia viešą pripažinimą. Apibendrindamas pokalbį, V. Rudžianskas teigė, kad ir tokie susitikimai, vykstantys Jonavos viešojoje bibliotekoje, ir pats gyvenimas mažame mieste vis labiau skatina atsikratyti provincijos kompleksų ir nevisada prasmės ir gilesnio turinio ieškoti tik Kaune ar Vilniuje.

Ramūnas Čičelis