ĮGYVENDINTA GYDYTOJOS TERESĖS NORVIDOS VITKAUSKIENĖS SVAJONĖ

ĮGYVENDINTA GYDYTOJOS TERESĖS NORVIDOS VITKAUSKIENĖS SVAJONĖ

Kovo 1 d. Šakių kultūros centre „Jaunystė“ vyko kalbos pagarbinimo šventė „Minties, žodžio ir muzikos darna“, kurios metu buvo pristatyta Šakių viešosios bibliotekos išleista gydytojos ir poetės Teresės Norvidos Vitkauskienės kūrybos knyga „Paguodos sietuva“. Knygos pavadinimas ilgai ieškotas, tačiau atrodo, kad užkodavęs savyje poetės asmenybės subtilumą.
Du T. N. Vitkauskienės kūrybos slenksčiai kaip brūkšnys tarp datų (1936–2015 m.) antkapio akmenyje, kuris įprasmina savyje visą žmogaus būtį. Poetė taip prasmingai, lyg tas brūkšnys, sutalpino savyje du pašaukimus: gydytojos ir poetės. Ko gero, nuodėmė būtų svarstyti, kuris iš jų vertesnis. Išleisti savo poezijos rinktinę buvo gydytojos svajonė, kuriai, deja, pačiai poetei gyvai esant, nebuvo lemta išsipildyti (ji mirė 2015 m.). Šią svajonę išgirdo ir visą kūrybinį palikimą į vieną knygą surinko Šakių viešosios bibliotekos darbuotojai. Tam, kad poezijos rinktinė išvystų dienos šviesą, knygos leidybą finansavo Šakių rajono savivaldybė.
Kaip minėjo viena iš knygos sudarytojų, knygoje nepilni 200 psl., bet iš kiekvieno mus pasiekia žmogaus sielos atsivėrimas. Likimas T. N. Vitkauskienei išbandymų nepagailėjo, todėl jos posmuose daugiau plieno nei šilko, gausiau kietumo nei lengvo pasivaikščiojimo po žieduotus laukus. Susirinkusiems svečiams gydytojos eiles pristatė Ona Jasinskienė, Lina Eringienė, Violeta Simonavičienė ir Rita Mockeliūnienė. Kartu su poezijos posmais skambėjo ir dainos, kurias scenoje atliko rajono savivaldybės meras Edgaras Pilypaitis, Violeta Simonavičienė ir Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos moksleivis Saimonas Palkauskas.
Knygos sutiktuvėse dalyvavo ir vyriausias poetės anūkas, kuris pasidalino prisiminimais, jog ši knyga buvo didelė jo močiutės svajonė.
Šventėje apsilankiusi Šakių rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Augenija Kasparevičienė dėkojo Šakių bibliotekos darbuotojams, kurie sugrąžino į gyvenimą ne vieną šiek tiek primirštą mūsų krašto kūrėją. Tarp jų tokie grynuoliai, kaip Juozas Didžbalis, Veronika Masaitienė, Janina Martišienė, o dabar ir T. N. Vitkauskienė. Nors pati autorė ir nesulaukė knygos atėjimo į pasaulį, tačiau šis tomas bus tarsi prisiminimas apie moterį, kuri gebėjo gydyti ne tik kūnus, bet ir sielas.

Šakių VB Informacijos ir metodikos skyriaus bibliografė Eglė Rudzevičiūtė