Bibliotekoje – vakaras su Kanados lietuvių rašytoju

Bibliotekoje – vakaras su Kanados lietuvių rašytoju

Praėjusį ketvirtadienį, rugsėjo 14 d., Jonavos viešojoje bibliotekoje vyko pirmasis projekto „Išeivijos literatūra – mūsų bibliotekoje“ renginys miesto ir rajono vyresniųjų klasių moksleiviams. Jo metu Vytauto Didžiojo universiteto istorikas profesorius Egidijus Aleksandravičius nuotoliniu būdu, naudojant kompiuterinę techniką, kalbėjosi su Kanados lietuvių rašytoju Antanu Šileika. Rašytojas Jonavos skaitytojams yra žinomas kaip istorinio romano apie pokario partizaną Daumantą Lukšą, pavadinto „Pogrindis“, ir humoristinių apsakymų rinkinio „Pirkiniai išsimokėtinai“ autorius. Be to, A. Šileika jau ne vieną dešimtmetį Kanados miesto Toronto Kūrybinio rašymo mokykloje dėsto studentams ir pats vadovauja šiai mokyklai.
Pokalbis tarp E. Aleksandravičiaus ir A. Šileikos prasidėjo nuo trumpos rašytojo autobiografijos – A. Šileika pasakojo, kad lietuviai tėvai jo susilaukė jau Kanadoje, Šileikų šeima buvo tipinė, nes karo metu bėgo iš okupuotos Lietuvos, patyrė vargų Vokietijoje ir pagaliau atsidūrė Kanadoje. A. Šileika – trečiasis šeimos sūnus. Pirmasis jo brolis gimė dar Lietuvoje, vidurinysis – Vokietijoje, o jaunėlis Antanas – jau Kanadoje. Kalbėdamas apie tai, kodėl pasirinko rašytojo profesiją, A. Šileika juokavo, kad, būdamas negabus sportui, kitos išeities tiesiog neturėjo. E. Aleksandravičiui paklausus, ar dabartinėje Lietuvoje, rašytojo nuomone, nėra sureikšminama ir idealizuojama emigracija kaip vienintelė prasmingo gyvenimo galimybė, A. Šileika sakė, kad tikrosios ir daug gausesnės galimybės šiuolaikinėje Lietuvoje atsiveria net neišvykstant už valstybės ribų. Ne atstumas, o prasmės siekis sukuria įdomų ir turiningą gyvenimą.
Paklaustas, kodėl rašo literatūros kūrinius, A. Šileika prisipažino, kad jam gyventi dažniausiai yra šiek tiek nuobodu, todėl literatūra yra lyg to nuobodulio kompensacija, smagus nuotykis. E. Aleksandravičiui apibendrinus, kad gyvenimas vertingas pirmiausiai kaip vaizduotės kūrinys, A. Šileika pritarė ir pasakojo, kad jo knygose tikri įvykiai yra tik pretekstas fantazuoti ir kurti kitą, paralelinę realybę prozos kūrinių puslapiuose. Ir E. Aleksandravičius, ir A. Šileika sutiko, kad kūrybinis rašymas kaip mokymosi programa ir dalykai pasaulyje ir Lietuvoje tampa vis populiaresnis, nes šiuoalikiniai žmonės, gyvendami technologijų ir didžiulio informacijos srauto apsuptyje, po truputį prarado vaizduotės laisvę – kai pasaulis toks pilnas turinio, atrodo, nėra, dėl ko leistis į literatūrinės fikcijos kūrimą. Tačiau tik šis kelias sukuria idėjas, kurios Vakarų pasaulyje tampa vis labiau vertinamos ir branginamos. Ir pagaliau, toks gyvenimas jį gyvenančio žmogaus akimis neturi būti pernelyg rimtai vertinamas – tik gebėdamas pats save pašiepti ir iš savęs pasijuokti, žmogus dar gali kalbėtis su kitais, o ne vien būti Narcizu, kuris mėgaujasi savimi ir užsidaro beprasmėje ir nuolatinėje vienatvėje.
Spalio mėnesį Jonavos viešoji biblioteka pakvies į antrąjį projekto nuotolinių pokalbių ciklo renginį – Jonavos miesto ir rajono moksleivių lauks susitikimas su Vytauto Didžiojo universiteto profesore Dalia Kuiziniene, jau ilgiau nei tris dešimtmečius tyrinėjančia lietuvių išeivijos literatūrą, ir Graikijos lietuvių rašytoja Dalia Staponkute. Tikimasi įdomaus, intriguojančio, provokuojančio mąstyti renginio.

Ramūnas Čičelis
Jonavos rajono savivaldybės viešoji biblioteka