Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos šventėje – literatūros ir muzikos sintezė

Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos šventėje – literatūros ir muzikos sintezė

Gegužės 3 d. 10 val. Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka (Vytauto g. 21, Garliava) Kauno rajono knygos, kalbos, spaudos puoselėtojus kviečia į šventinį renginį „Lietuvių kalbos virpesiai poezijoje“, skirtą Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai paminėti. Žodį, kalbą ir knygą jungiančią literatūrinę – muzikinę programą „Skaitymas dviem balsais“ šventės dalyviams dovanos poetas V. Braziūnas ir saksofonistas, profesionalus džiazo muzikantas – P. Vyšniauskas.
Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną kaip vieną reikšmingiausių datų mūsų tautos gyvenime kasmet minime gegužės 7 d. Ši data simbolizuoja carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžomi kiekvienos tautos brandumą liudijantys ženklai – kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis. Per 40 spaudos draudimo metų (1864–1904) lietuviškoji spauda augo, nepaisydama jokių persekiojimų ir taikomų bausmių. Tautos kova dėl savojo rašto buvo labai atkakli. Europos istorijoje nebūta kito tokio fenomeno, kaip didvyriškoji knygnešių epopėja. Už draudžiamų knygų gabenimą, platinimą, net skaitymą ar laikymą buvo įkliuvę 2854 žmonės, daug jų nubausta kalėjimais ir tremtimis į Sibirą. Šis visuotinis pasipriešinimas rusifikacijai bei prievartiniam pravoslavybės diegimui padėjo galutinai susiformuoti lietuvių savimonei ir tapo tautos atgimimo pavasariu. Kartu buvo subrandinta mintis, kad lietuviai privalo turėti savo nepriklausomą valstybę.
Vis dėlto ilgą ir sudėtingą kelią nuėjusi knyga – tai pats didžiausias žmogaus sukurtas turtas žmogui. Kiekvienam iš mūsų: ir aktyviam, ir pasyviam, ir sumaniam, ir abejingam, ir tobulėjančiam, ir patenkintam tuo, kas yra. Knyga – tai žinių, minčių ir mokslo labirintas, kuris vilioja mus ieškoti galimybių žengti į pažinimą, išsivaduoti iš abejonių. Rinkdamasis knygą, vartydamas ją, skaitydamas, jau esi sukurtojo pasaulio dalelė, tampi istorijos, nuotykio ar jausmo tęsiniu.
Nuoširdžiai sveikiname knygų autorius, leidėjus, bibliotekininkus, spaustuvininkus, knygynų darbuotojus ir visus knygų mylėtojus su Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena, linkime naujų kūrybingų idėjų ir neišsenkamos energijos!

Vyr. bibliotekininkė R. Vasauskaitė
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka

 

 


Parašykite komentarą