Festivalis „Literatūrinės slinktys“ – ir Jonavoje

Festivalis „Literatūrinės slinktys“ – ir Jonavoje

Balandžio 20 d. Jonavos viešojoje bibliotekoje vyko jaunųjų Lietuvos rašytojų festivalio „Literatūrinės slinktys“ renginys. Jo metu poetai iš Vilniaus Birutė Grašytė ir Mantas Balakauskas bei eilėraščių autoriai Aistis Žekevičius ir Simonas Bulotas iš Kauno ne tik skaitė savo kūrybą, bet ir diskutavo apie poeziją ir literatūrą šių dienų Lietuvoje. Skaitymuose aktyviai dalyvavo ir jaunieji Jonavos rašytojai, perskaitę savo eilėraščių, esė bei apsakymų fragmentų. Kolegų iš didesnių šalies miestų atvykimas, dalyvavimas ir palaikymas – didelė paspirtis ir savo veiklos prasmės suvokimo galimybė Jonavos rašytojams.
Poetas Mantas Balakauskas, kurio debiutinę knygą „Roma“ praėjusiais metais išleido leidykla „Versus aureus“, yra jau žinomas daugeliui šiuolaikinės lietuvių literatūros skaitytojų. Eilėraščių rinkinys „Roma“ šiųmetės Vilniaus tarptautinės knygų mugės organizatorių buvo nominuotas tarp penkių geriausių praėjusių metų poezijos knygų, išleistų Lietuvoje. Autorius Jonavoje įtaigiai ir paveikiai skaitė eilėraščius būtent iš savo pirmosios knygos.
Aistis Žekevičius besidomintiems mūsų dienų literatūra pažįstamas daugiausiai iš kultūrinės spaudos puslapių – žurnalo „Literatūra ir menas“ ir savaitraščio „Šiaurės Atėnai“ originalių savo eilėraščių bei anglakalbės poezijos vertimų publikacijų. A. Žekevičius iš festivalio „Literatūrinės slinktys“ svečių Jonavoje išsiskyrė itin stipriomis savo kūrybos sąsajomis su dabartine Vakarų kultūros socialinės ir politinės teorijos kritika, kurios studijas jis yra baigęs Vytauto Didžiojo universitete, Kaune.
Simono Bulotos eilėraščiai, kuriuos išgirdo Jonavos viešosios bibliotekos renginio publika, atliepia trisdešimtmečių kartos problemas ir rūpesčius – bandymą susivokti, kaip, kur ir kodėl gyvename.
Birutės Grašytės poezija yra artimesnė romantiniam mąstymui ir pasaulėjautai, kuriai būdingas jausmo ir minties lygios vertės akcentavimas. B. Grašytės eilėraščių subjekto jausminė raiška yra pagrindas mąstyti ne vien apie aktualijas, bet ir apie žanro, kanono, literatūrinės srovės, epochos ribas peržengiančias poetinės raiškos kategorijas. B. Grašytės eilėraščiai, skirtingai nei kitų trijų festivalio dalyvių poezija, yra mažiau pabrėžiantys šį laiką, šiandieną ir kuriantys tokią žodžių trajektoriją, kuri siekia senas poetines tradicijas ir kartu nujaučia poezijos ateitį.
Jonaviečių poetų Justinos Zaleckaitės, Gabrielės Smaižytės, Simonos Gavelytės ir kitų Jeronimo Ralio gimnazijos moksleivių kūryba labai susijusi su dainiškuoju eilėraščio pradu – daugelio savo kūrinius skaičiusių poetų jonaviečių tekstai yra labai artimi dainoms (kai kurie eilėraščiai ir renginio metu buvo dainuojami, pritariant gitara). Esė bei apsakymų ištraukas perskaitę jonaviečiai pasižymėjo kaip originalaus literatūrinio mąstymo, išvengiančio raiškos klišių bei stereotipų, autoriai.
Tie, kam festivalio „Literatūrinės slinktys“ skaitymai ir diskusija Jonavoje paliko gilesnį įspūdį, jaunųjų šalies rašytojų ištisas tris valandas balandžio 21 dienos vakarą galėjo klausytis nacionalinio radijo transliuotojo eteryje.
„Literatūrinės slinktys“ yra toks festivalis, kuris jau kelerius metus vyksta prieš pat „Poezijos pavasario“ pradžią ir yra rimta atsvara jau pripažintų autorių kūrybai. Tai – ir galimybė žvilgtelėti į artimiausią lietuvių poezijos bei literatūros dešimtmetį, nes daugelis festivalyje dalyvaujančių jaunų kūrėjų vėliau sėkmingai įsitvirtina literatūros lauke.

 

Ramūnas Čičelis
Kultūros ir vadybos projektų koordinatorius
Jonavos rajono savivaldybės viešoji biblioteka


Parašykite komentarą