Intriguojanti knygos istorija – atnaujintoje Kauno apskrities viešosios bibliotekos Senosios knygos ekspozicijoje
Nuo 1993 metų vaikus ir suaugusiuosius pasakojimais apie pirmąsias spausdintas knygas į Kauno apskrities viešąją biblioteką kvietusi Senosios knygos ekspozicija šiais metais buvo atnaujinta – nuo lapkričio mėnesio lankytojus ji pasitinka modernesnė, interaktyvesnė ir suteikianti dar daugiau informacijos apie XV–XX a. spaudos istoriją.
Knygos istorija nuo XV a.
Kaip ir spausdintos knygos istorija, ekspozicija prasideda nuo XV a. knygų – inkunabulų, vertingiausių bibliotekoje saugomų leidinių: eksponuojama 1482 metais spausdinta Marko Valerijaus Marcialio epigramų knyga su originaliu gotikiniu viršeliu. Ekspozicija suskirstyta temomis, kurios atspindi knygų leidybos tradicijas, svarbius laikotarpius ir įdomiausias istorijas. Čia rasime senųjų leidyklų (Aldų, Elzevyrų ir kt.) ir spaudos draudimo laikotarpio knygų, mokomosios ir mokslinės literatūros, demonologijos leidinių. Didelis dėmesys skiriamas knygų įrišimui ir puošybai: ekspozicijoje galime išvysti gražiausius bibliotekoje saugomus senuosius leidinius paauksuotais viršeliais, marmuruotais priešlapiais, su daugybe iliustracijų. Nepamiršti ir knygų savininkai – pristatomos knygos, kuriose palikti buvusių saugotojų įrašai, superekslibrisai, ekslibrisai, autorių autografai, taip pat didikų – Oginskių, Tiškevičių, Platerių ir kitų – dvarų bibliotekų knygos. Nauji modernūs stendai leidžia apžiūrėti eksponuojamus leidinius iš visų pusių, juose įrengtas apšvietimas suteikia galimybę aiškiai matyti knygų įrišimų ir puošybos subtilybes. Bibliotekos restauratorės pasirūpino kiekviena eksponuojama knyga – prevenciškai konservavo leidinių viršelius, lapus, nugarėles.
Atidesnis žvilgsnis į senąją knygą – interaktyviame terminale
Laikantis dokumentinio paveldo saugojimo reikalavimų, dalies dokumentų negalima eksponuoti atverstų. Kad lankytojas galėtų pažvelgti į knygos vidų, pavartyti seniausių leidinių puslapius, ekspozicijoje buvo įrengtas informacinis-edukacinis terminalas. Jame atkartojamos stendų temos, su kuriomis galima susipažinti iš arčiau. Terminalas skirtas ir savarankiškoms kelionėms po knygų pasaulį – pateikiamas trumpas kiekvienos temos aprašymas. Čia galima išvysti ne tik eksponuojamus leidinius, bet ir kitus bibliotekos fonduose saugomus vertingus dokumentus: inkunabulo tekstą su ranka pieštais inicialais, demonologijos knygas, vadovėlius, iš kurių mokėsi vaikai spaudos draudimo laikotarpiu. Senųjų ir retų spaudinių skyriaus darbuotojai, sukaupę didelę darbo su retais dokumentais patirtį, atrinko pačius įdomiausius ir gražiausius senųjų leidinių puslapius.
Ką perskaitė ir sužinojo, lankytojas gali pasitikrinti atsakęs į čia pat pateiktus viktorinos klausimus. Susipažinti su XVI–XVII a. vartota lotyniška abėcėle padės interaktyvus užsiėmimas – iš puošnių pirmųjų raidžių – inicialų sudėlioti norimą žodį. Ateityje terminale taip pat bus galima žaisti atnaujintą edukacinį žaidimą „Knygos kelias“.
Naujos ir jau pamėgtos edukacijos supažindina su knygų puošyba ir restauravimu
Atnaujintoje ekspozicijoje ypatingas dėmesys yra skiriamas knygos menui – įrišimui, viršelių ir priešlapių puošybai; kaip labai svarbi knygos istorijos dalis pristatoma ir restauratoriaus profesija. Tai atspindėjo projekto įgyvendinimo metu vykusios edukacijos ir paskaitos. Edukacinės programos „Senųjų knygų įrišas – konstrukcija ir puošyba“ dalyviai susipažino su knygų įrišimo menu ir senųjų leidinių priešlapių marmuravimo technika, kurią vėliau išbandė tapydami ant vandens. Kitame edukaciniame užsiėmime – „Spalvoto XVI a. knygos kaptalo pynimas“ – buvo galima daugiau sužinoti apie kaptalus – knygos nugarėlės tvirtinimo techniką. Kauno kolegijos Menų akademijos lektorė, odos menininkė Lolita Grabauskienė skaitė paskaitą „Lietuvos šiuolaikinės knygrišystės raida ir vystymosi tendencijos“. Prisidėti prie projekto veiklų kvietėme ir moksleivius – Kauno Antano Martinaičio dailės mokyklos mokinių piešinių (mokytojos Laima Giedraitienė ir Donata Sadauskienė) paroda „Paslaptingas knygų medis“ papuošė bibliotekos sienas.
Ekspozicija atnaujinta vykdant projektą „Senoji knyga atsiveria jums“. Projektą dalinai finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Tekstą parengė Kauno apskrities viešosios bibliotekos vyresnioji bibliografė Gabrielė Gibavičienė