MEKSIKIEČIŲ MENININKO KŪRYBOS GENEALOGIJA: NUO KNYGOS IKI BIBLIOTEKOS IDĖJOS
Gruodžio mėnesį Jonavos Grigorijaus Kanovičiaus viešojoje bibliotekoje buvo galima sutikti labai įdomų svečią iš Meksikos. Job Sanchez – menininkas, fotografas, savo darbuose nagrinėjantis laiko temą, kapitalizmo ir vartotojiškos visuomenės problemas. Paklaustas, kada suprato, jog gyvenimą norėtų sieti su menu, J. Sanchez neabejoja, kad tai įvyko dar prieš išvystant šį pasaulį. „Laukdamasi manęs, mama dažnai uždėdavo ant pilvo ausines su tų laikų muzika ir šokdavo,“ – pasakoja svečias, negalintis nė dienos praleisti be muzikos ir šokio. Ankstyvosios kultūrinės patirtys šeimoje, totonakų – senosios Šiaurės Amerikos indėnų tautos – kraujas, gyvenimas Meksiko mieste ir tuo pačiu labai artimas ryšys su gamta Job prižiūrimoje džiunglių apsuptoje rančoje kuria spalvingos asmenybės paveikslą.
Baigęs Komunikacijos mokslų ir menų studijas, menininkas dalyvavo įvairiose kūrybinėse iniciatyvose, tarptautinėse meno rezidencijose. Daugiau nei dešimtmetį svečias paskyrė ambicingos 149 knygų serijos kūrybai. Čia jis tyrinėja ne tik savo, kaip menininko kilmę, bet ir šiuolaikinio meno sąveiką su visuomene, kultūra bei asmenine patirtimi. Ši serija yra unikali ir įvairialypė: 100 knygų yra tradicinio formato, o likusios 49 išskaidytos į skulptūras, audiovizualinius kūrinius ar net miltelių pavidalo objektus, įspraustus į plastikinius konteinerius. Paklaustas, kodėl kūrybos objektu pasirinktos knygos, J. Sanchez pasakoja apie ypatingą nuo vaikystės jaučiamą ryšį su jomis: „Man knygos – ne tik žinios, bet ir meno kūriniai, skulptūros savaime.“
Šios knygos – tai fotografijų, tekstų ir įrašų, atspindinčių menininko kūrybinį kelią, rinkinys. Menininkas savo knygas mato ne tik kaip meno kūrinius, bet ir kaip tiltą, jungiantį skirtingus laikmečius ir kultūras. Knygose esantys prisiminimai ir kūrybiniai ieškojimai padeda suprasti ne tik jo, bet ir šiuolaikinio pasaulio menininko kelionę. Ši istorija, prasidėjusi nuo kuklių bibliotekoje praleistų akimirkų, dabar atsiskleidžia kaip kvietimas dialogui tarp meno, kultūros ir visuomenės. Nors ankstyvosios knygos kupinos jaunatviško idealizmo ir romantizmo, vėlesniuose darbuose atsispindi gilesnė kritika šiuolaikiniam menui bei didžiųjų miestų gyvenimo būdui. „Pastaruoju metu mano knygose atsiranda daugiau džiaugsmo, mažiau pykčio ar nusivylimo,“ – pastebi kūrėjas. Ši evoliucija taip pat atspindi jo gyvenimo pokyčius: jis tapo kaimiškos vietovės gyventoju, nedidelės bendruomenės nariu, siekiančiu sulėtinti tempą ir atkurti ryšį su gamta.
Vieną iš minėtos serijos knygų nuo šiol turės ir Jonavos Grigorijaus Kanovičiaus viešoji biblioteka. „Labai svarbu, kad knyga būtų prieinama lankytojams,“ – sako menininkas, planuojantis surengti šios serijos parodą, kurioje erdvė virstų biblioteka. Kas žino, galbūt paroda ir bus surengta bibliotekoje, kol kas ieškodamas šiam sumanymui tinkamos vietos, J. Sanchez nori suteikti žmonėms galimybę paliesti kiekvieną puslapį, pasinerti į tekstus, fotografijas ir menininko idėjas. Tokia paroda ne tik leistų pažinti šiuolaikinį Meksikos meną, bet ir sukurtų unikalų ryšį tarp meno kūrinio ir jo auditorijos. „Menininkas yra filtras – jis stebi pasaulį, jo procesus, ir per savo kūrybą tai perteikia kitiems,“ – teigia kūrėjas iš Meksikos, ateityje save matantis kaip menininką ir ūkininką, gyvenantį kaime, bet kartais ištrūkstantį į didmiestį – šokti ir bendrauti.
Tuo metu, kai Meksikoje buvo daugiau nei 20 laipsnių šilumos, o Lietuvoje siautė vėjai, krito lietus ir su kiekviena diena vis labiau mažėjo šviesos, menininkas bent akies krašteliu pažino Jonavą, aplankė kitų miestų meno galerijas, muziejus. „Jums nieko nereikia daryti,“ – dalijasi įspūdžiais apie Jonavą. Pasak jo, mūsų šalies miestai ir miesteliai turi savitą daugiakultūrę istoriją ir visai nesvarbu, jog, pavyzdžiui, Jonavoje, galbūt trūksta turistams patrauklių objektų. Bendruomenė, vertinimas to, ką turime ir noras atverti duris šiuolaikiniams menininkams galėtų tapti patraukliu ir įdomiu kvietimu pasauliui atvykti čia ir kurti kartu.
Šį trumpą straipsnį užbaigsime daugtaškiu, palinkėdami atvykti į biblioteką. Nuo šiol mes turime bilietą į savitą unikalų Meksikos menininko kūrybos pasaulį. Jo knyga laukia jūsų. O mes laukiame kitų susitikimų ir naujų idėjų, kurios jau krebžda Job Sanchez ir bibliotekos bendruomenės galvose…
Kristina Adukaitė
Kultūros projektų vadovė
Jonavos Grigorijaus Kanovičiaus viešoji biblioteka