Paskaitų ciklas apie atsakingą ir kūrybišką informacijos vartojimą

Paskaitų ciklas apie atsakingą ir kūrybišką informacijos vartojimą

Kauno apskrities viešoji biblioteka vykdė Lietuvos kultūros tarybos dalinai finansuojamą projektą „Kintantis medijų pasaulis: atsakingo vartotojo ugdymas“, kuriuo buvo siekiama ugdyti kritišką ir analitinį medijų produktų pažinimą, atkreipti dėmesį į dezinformaciją ir propagandą visuomenės informavimo priemonėse ir kultūrinėse veiklose.

Bendradarbiaujant su Vytauto Didžiojo universiteto PMDF Viešosios komunikacijos katedros, Kauno pedagogų kvalifikacijos centro lektoriai lektoriais, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos Bendruomenės pareigūnais ir kitais specialistais nuo rugsėjo iki lapkričio mėn. vyko paskaitos bei praktiniai užsiėmimai apie medijas ir jų naudojimosi kultūrą. Projekto tikslinė grupė – Kauno regiono vyresnio amžiaus asmenys ir asmenys su negalia. Negalintys dalyvauti bibliotekoje vykstančiose paskaitose, turėjo galimybę stebėti tiesiogines transliacijas namuose ar Kauno regiono bibliotekose su galimybe užduoti klausimus lektoriams realiu laiku, vėliau peržiūrėti jų įrašus socialiniame tinkle Youtube. Specialiai sukurtame grojaraštyje patalpinti vykusių paskaitų – apie netikras naujienas ir jų atkodavimo būdus, asmens duomenų apsaugą, tapatybės vagystes, žmogaus teise visuomenės informavimo srityje ir kt. įrašai. Asmenims su klausos negalia buvo parengta specialiai jiems adaptuota mokymų medžiagą su vertimu į gestų kalbą, kuri taip pat yra prieinama socialiniame tinkle Youtube per bibliotekos paskyrą grojaraštyje Paskaitų vaizdo įrašai gestų kalba.

Projekto užsiėmimų ciklą pradėję paskaitomis apie netikras naujienas, jų dekodavimo būdus, paskaitų dalyviai mokėsis atpažinti pateiktos informacijos tikrumą, atrasti ir tobulinti gebėjimus, reikalingus medijų/žiniasklaidos pateikiamos informacijos filtravimui, aiškinosi savo teises į asmens duomenų apsaugą, sužinojo apie žmogaus teises visuomenės informavimo srityje, ką daryti pastebėjus neetišką vartotojų elgesį. Vėliau susipažino kaip atpažinti persekiojančias, paslėptas reklamas, suvokti socialinių reklamų tikslus bei tarp šiuolaikinio informacijos pertekliaus surasti tai ko iš tikrųjų ieškome.  

VDU Viešosios komunikacijos katedros lektorius A. Davidavičius su mokymų dalyviais aiškinosi kaip susikalbėti knygų kartai ir interneto kartai, kaip suprasti naująsias medijas, nepasimesti jose ir susikalbėti su jaunaisiais interneto čiabuviai.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos Bendruomenės pareigūnų veiklos skyriaus vyresnioji specialistė J. Juršytė supažindino su galimais nusikaltimais viešojoje erdvėje, kaip asmens tapatybė gali tapti vagystės objektu ir kaip nuo to saugotis.

Mokymų dalyviai taip pat buvo kviečiami susipažinti su pagrindinėmis kibernetinio ir informacinio saugumo grėsmėmis. VDU Viešosios komunikacijos katedros lektorius Ignas Kalpokas kalbėjo apie kenkėjiškas programas ir jų sklaidos būdus, sukčiavimo strategijas bei manipuliavimo informacija galimybes.

Didelio dalyvių dėmesio sulaukė VšĮ „Informacinių technologijų institutas“ direktorės dr. R. Danielienės paskaitų ciklas „Pasitikėjimas technologijomis (ne)priklauso nuo mūsų“. Dalyviai klausėsi informacijos apie kompiuterių ir išmaniųjų įrenginių saugumą, saugų naudojimąsi internetu bei socialiniais tinklais.

Praktiniuose užsiėmimuose  apie sveikatos informaciją medijose VDU Viešosios komunikacijos katedros prof. dr. A. Nugaraitė supažindino kas yra sveikatos raštingumas, kas įtakoja pateikiamos informacijos ir jos turinio supratingumą, kaip gauta sveikatos informacija nulemia mūsų sveikatos elgsenos pokyčius.

Tikimės, kad projekto metu įgytos žinios padės vyresnio amžiaus asmenims ir asmenims su negalia kritiškai vertinti bei analizuoti tradicinėmis ir šiuolaikinėmis medijomis perduodamą informaciją, tapti atsakingesniais informacijos vartotojais viešojoje erdvėje, tobulins jų gebėjimus patiems kurti naują informaciją ir medijų turinį.

Projektą dalinai rėmė Lietuvos kultūros taryba

Daina Bandaravičiūtė, vyriaus. bibliotekininkė, tel. (8 37) 32 42 54, el. p. d.bandaraviciute@kvb.lt