Kokia yra tvari biblioteka? Atsakymai – tradicinę Lietuvos bibliotekų savaitę

Kokia yra tvari biblioteka? Atsakymai – tradicinę Lietuvos bibliotekų savaitę

22-ąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę bibliotekininkai dedikuoja tvarumo temai. Kas yra tvari biblioteka, kada biblioteką galima vadinti tvaria, kodėl bibliotekininkams ir bibliotekų bendruomenei ši tema yra svarbi? Visi atsakymai – balandžio 23–29 dienomis, kai šalies bibliotekininkai kviečiami dalyvauti profesinėse iniciatyvose, o skaitytojai – kultūros renginiuose tiek savo bibliotekoje, tiek virtualiose erdvėse.

Šių metų Bibliotekų savaitė startuos balandžio 23 d. Anykščiuose. Jos pradžią ženklins jau tradicinis Bibliotekininkų žygis. Beveik 300 Lietuvos bibliotekininkų ir bibliotekų bičiulių pėsčiomis įveiks 12 kilometrų vaizdingomis Anykščių apylinkėmis, bendraus, susitiks su seniai matytais bendraminčiais, susipažins su kolegomis iš kitų bibliotekų, dalysis tvarumo idėjomis ir pasirengs savaitės minėjimo renginiams. Po žygio bibliotekininkai ir visi, kurie palaiko bibliotekas, kviečiami visą savaitę stebėti LRT transliuojamą žaidimą „Kas ir kodėl?“, kuriame dalyvaus savo jėgas išbandyti pasiryžę bibliotekų darbuotojai.

Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė pažymi, kad kalbėti apie tvarią biblioteką ir kiekvieno bibliotekininko nuoseklią veiklą skatina bibliotekų misija organizuoti informaciją, dalytis žiniomis, planuoti ateities pokyčius: „Tvarumas bibliotekininkų bendruomenei svarbus dėl nuolatos įvairiomis formomis išreiškiamo rūpesčio, kaip ir kokioje visuomenėje gyvens mūsų vaikai po 30, 50 ar 100 metų. Jeigu jau dabar nesukursime to, kas gali būti palaikoma bėgant laikui, neeikvojant išteklių ir nekenkiant aplinkai, kas yra ekonomiškai ir etiškai teisinga, tuomet artimiausiu metu susidursime su didžiuliais iššūkiais aplinkai ir gerovei. Per Bibliotekų savaitę apmąstykime bibliotekininkų vertybes ir galimybes veikti kuriant tvarias bibliotekas.“

Balandžio 25 dieną Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Lietuvos Respublikos kultūros ministras Simonas Kairys paskelbs Geriausią biblioteką, Geriausią bibliotekos vadovą, Geriausią jaunąjį bibliotekininką.

Bibliotekų savaitę vainikuos tarptautinė konferencija „Tvari biblioteka“, kuri šiemet įvyks Jurbarko rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Renginio dalyviai išgirs pranešimus apie tvarumo temą kasdienybėje ir politikoje, kiekvieno mūsų galimą indėlį, atsakingą vartojimą ir ekologiją, bibliotekų patirtis ir įsipareigojimus.

Programa plati, apimanti kelis šimtus renginių, tad verta sekti informaciją savaitės organizatorių Lietuvos bibliotekininkų draugijos socialinių tinklų paskyrose ir svetainėje www.lbd.lt.

Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje Nacionalinei bibliotekų savaitei paminėti skirta daugybė renginių, ne tik intelektualiai džiuginančių lankytojus, bet ir teikiančių jiems naudą.

Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos erdvėse eksponuojamoje rankdarbių parodoje „Tvarumo akcentai, antrinis panaudojimas“ galėsite pamatyti išties labai kūrybingų darbų, sukurtų iš to, ką paprastai esame linkę išmesti. Antrinio panaudojimo idėja liudija, kaip kūrybiškas mąstymas praplečia pasaulėvaizdį ir transformuoja meno sampratą.

Be to, Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka rengia orientacines varžybas „Pažinkime biblioteką“, o kultūrinės edukacijos „Pažinimai ir atradimai Kauno rajone“ metu bus naudojamas virtualus turas „Išmanusis kultūros kelias Kauno rajone“ ir intriguojantis stalo žaidimas „Būkime keliautojais ir atradėjais“. Taip pat vyks sensoriniai skaitymai „Išlaisvinti herojai bibliotekoje“, edukacija „Žalioji diena“, garsinių skaitymų įrašų perklausa „Išklausyk mane“. Jūsų dėmesio lauks paroda-stendinis pranešimas „Tvari biblioteka?“, o suaugusieji raginami išklausyti skaitmeninio raštingumo mokymus „Kaip saugiai naršyti internete ir dalytis svarbia informacija“. Neliks pamiršti ir mažiausieji knygų mylėtojai – jiems skirtas „Mažų kojyčių žygis po biblioteką“.

Svarbu prisiminti, jog Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka kviečia knygų mylėtojus, dar neturinčius bibliotekos skaitytojo pažymėjimo, 25–29 d. ateiti į biblioteką ir gauti pažymėjimą visiškai nemokamai. Daugiau informacijos apie Nacionalinės bibliotekų savaitės šventinę programą rasite mūsų paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ ir bibliotekos tinklalapyje. Laukiame Jūsų!

22-ąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę organizuoja Lietuvos bibliotekininkų draugija, globoja Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, patronažą suteikė Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, rėmėjas – UAB „Asseco Lietuva“.