Paminėjome tarptautinę skaitmeninio išsaugojimo dieną

Paminėjome tarptautinę skaitmeninio išsaugojimo dieną

 Lapkričio 29 d. buvo minima Tarptautinė skaitmeninio išsaugojimo diena (angl. International Digital Preservation Day (IDPD). Ši diena minima tik antrus metus iš eilės lapkričio mėnesio paskutinįjį ketvirtadienį. Iniciatyvos sumanytojas  – Skaitmeninio išsaugojimo koalicija (angl. Digital Preservation Coalition (DPC)).

Ši diena – puiki galimybė atskleisti, kokį didelį darbą nuveikia institucijos ir pavieniai asmenys, prisidedantys prie skaitmeninimo veiklų, dirbantys tam, kad išsaugotų kultūros paveldą, kuris galėjo išnykti, suteikiantys plačiajai visuomenei galimybę naudotis šaltiniais, kurie kitais būdais nepasiekiami. Juk nuo patikimos prieigos prie skaitmeninių išteklių priklauso kūrybinės industrijos, kultūros paveldo sektorius, žiniasklaida, verslas, politika ir net pavienių asmenų gerovė.

Kauno apskrities viešoji biblioteka Tarptautinę skaitmeninio išsaugojimo dieną minėjo kartu su Kauno regiono bibliotekų skaitmeninimo specialistais. Ta proga buvo surengtas seminaras „Kultūros paveldas – išsaugokime skaitmenindami“. Seminaro metu aptarėme skaitmeninimo Lietuvoje istoriją, pasiruošimo skaitmeninimui regiono bibliotekose veiklas. Buvo pristatytas naujas projektas „Visuomenės poreikius atitinkančios virtualios kultūrinės erdvės vystymas“, jo kontekste apsvarstytos regiono bibliotekų galimybės įsitraukti į skaitmeninį išsaugojimą. Taip pat palietėme suskaitmeninto turinio aktualinimo temą, o kaip puikus to pavyzdys buvo pristatytas atnaujintas el. žinynas „Kaunas: datos ir faktai“.

Antrojoje seminaro dalyje diskutavome, dalijomės skaitmeninimo patirtimis – aplankėme turtingu kultūros paveldo fondu garsėjančią KTU biblioteką bei kiek kitokią skaitmeninimo formą – el. leidybą – praktikuojančias VDU M. Biržiškos ir L. Donskio bibliotekas.

Tarptautinė skaitmeninio išsaugojimo diena buvo kupina įspūdžių, šilto kolegiško bendravimo ir įkvėpė naujoms idėjoms bei veikloms.

Kauno apskrities viešoji biblioteka, vyresn. metodininkė Kristina Bartkienė