Artėjančio Valstybės atkūrimo šimtmečio proga Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos išskirtinės „Šimtmečio dovanos“ Lietuvai

Artėjančio Valstybės atkūrimo šimtmečio proga Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos išskirtinės „Šimtmečio dovanos“ Lietuvai

2018 metų vasario 16 d. švęsime Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Artėjant šiai ypatingai mūsų valstybei sukakčiai Valstybės atkūrimo šimtmečio sekretoriatas, Lietuvos jaunimo organizacijų taryba kartu su tarptautiniu lietuvių profesionalus vienijančiu tinklu „Global Lithuanian Leaders“ inicijavo projektą „Šimtmečio dovanos“ ir kvietė užsienyje gyvenančius lietuvius ir mūsų tautiečius skirti laiko savanorystės veikloms jų gyvenamose vietose ir gerais darbais skleisti žinią apie Lietuvą. Projektas „Šimtmečio dovanos“ pasiekė pirmojo etapo finalą ir visus, dovanojusius laiką Lietuvai, gruodžio 5 d. pakvietė į padėkos šventę Vyriausybės kanceliarijoje.
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka, kurios viena iš prioritetinių veiklos sričių yra mokymosi visą gyvenimą galimybių teikimas bibliotekose jaunimui ir suaugusiems, prisijungdama prie šios pilietiškumą ir solidarumą skatinančios iniciatyvos lapkričio mėnesio pabaigoje kvietė Garliavos miestelio bendruomenę į organizuotus renginius, skirtus Lietuvos šimtmečio minėjimui. Projektas „Šimtmečio dovanos“ siekia padėti savanorystės iniciatyvoms augti, pritraukti daugiau žmonių, paskatinti kurtis naujas savanorystės tradicijas bendruomenėse, kaimynystėse, kolektyvuose ar šeimose.
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka jau kelerius metus bendradarbiaudama su savanorių tarnybomis ir Kauno miesto teritorine darbo birža džiaugiasi nuolat bibliotekoje savanoriaujančiais moksleiviais ir suaugusiais. Puoselėdami savanorystės idėją ir propaguodami mokymosi visą gyvenimą tradicijas bibliotekoje šį kartą iniciatyvos ėmėsi ir šimtmečio dovanas Lietuvai įteikė patys bibliotekos darbuotojai.
Lapkričio 27 dienos popietę į Kauno rajono savivaldybės viešąją biblioteką susirinkę Garliavos Jonučių gimnazijos ir Kauno rajono Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos abiturientai dalyvavo šimtmečio iniciatyvai skirtoje paskaitoje jaunimui apie karjerą ir savęs pažinimą „Pasirink teisingai! Savęs pažinimas ir karjera“. Paskaitos metu ilgametė VDU karjeros centro specialistė, Kauno rajono švietimo centro metodininkė – neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymo /(-si) koordinatorė Loreta Montrimaitė užsiėmimo dalyviams kalbėjo apie sėkmingos karjeros ir savęs pažinimo santykį – kodėl savęs pažinimas toks svarbus sėkmingai karjerai ir kaip geriau pažinti save.
Lapkričio 29 d. viešojoje bibliotekoje vykusioje vyr. bibliotekininkės Ž. Kazakevičienės vedamoje integruotoje matematikos ir istorijos pamokoje „Matematikos labirintai po Lietuvą“ dalyvavę Kauno rajono Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos 5 klasės moksleiviai dalinosi žiniomis apie tai, ką mums visiems reiškia Lietuvos 100 – asis gimtadienis, kuo svarbi ši data mums ir kodėl svarbu tai švęsti. Antroje užsiėmimo dalyje, naudodamiesi planšetiniais kompiuteriais, moksleiviai ieškojo įdomiausių faktų apie Lietuvos istoriją, sportą ir rekordus. Tam, kad surastus įdomius faktus lengviau įsimintų, pasitelkdami matematines aritmetikos žinias moksleiviai skaičiavo įvairias tekstines kombinacijas.
Trečioji dovana Lietuvai – tai „Garliaviečių“ klubo Olego Karavajevo studijoje vykusi edukacija „Atvirukai Lietuvai 100-ojo gimtadienio proga“ buvo skirta patiems jauniausiems bibliotekos lankytojams. Edukaciją, kurios pagrindinis tikslas – atskleisti ir ugdyti vaikų patriotiškumą, kūrybinį potencialą ir dalyvavimą kultūrinėse veiklose, atkreipiant jų dėmesį į artėjantį Lietuvos šimtmetį, vedė bibliotekos dailininkė K. Guntulienė ir vyr. bibliotekininkė N. Klimauskienė. Edukacijoje dalyvavę Kauno rajono Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos trečios klasės moksleiviai lydimi mokytojos Rūtos Jackūnienės kūrė kalėdinius atvirukus ir vieną bendrą atviruką Lietuvai.
Savanorišką veiklą Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje koordinuojančios vyr. bibliotekininkės R. Vasauskaitės teigimu, .žmonės pasirenka savanorystę įžvelgdami joje profesinės saviraiškos galimybių arba dėl asmeninių motyvų. Jaunimui tai galimybė naudingai praleisti laisvalaikį, bendravimas, asmeninis pasitenkinimas ir savirealizacija. Kaip rodo praktika, jauni žmonės dažniausiai savanoriauja skatinami iššūkių, siekdami įgyti naujos patirties, save išbandyti; vyresnieji priešingai – skatinami pareigos jausmo, tradicinės moralės. Netekę darbo žmonės taip pat ieško veiklos galimybių. Savanorystė tampa niša geriems darbams, kurie pakelia žmogaus savivertę.
„Migruojančią Lietuvą pakeisti į sugrįžtančią galime, tačiau tam reikalingos ne tik valstybės institucijų pastangos, labai svarbus nevyriausybinių organizacijų, bendruomenių, verslo įmonių ir kiekvieno iš mūsų indėlis“ – tokiu šūkiu projekto „Šimtmečio dovanos“ iniciatoriai ir vykdytojai visus šimtmečio dovanų teikėjus, dovanojusius Lietuvai savo laiką, pasveikino gruodžio 5 dieną Vyriausybės kanceliarijoje Šimtmečio herojų šventėje. Būtent šią dieną minima Tarptautinė savanorių diena, tad „Šimtmečio dovanų“ projekto dalyviams skirtoje padėkos šventėje visas dėmesys buvo skirtas savanorystės fenomenui. Susirinkusius šventės dalyvius pasveikino šios iniciatyvos globėjas Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis. Ir kaip teigia šios iniciatyvos organizatoriai, net nesitikėjo, kad spalio pradžioje startavusi Valstybės atkūrimo šimtmečio iniciatyva „Šimtmečio dovanos“ šiandien didžiuojasi piliečių aktyvumu, nes nes tokį trumpą laiką užregistruota daugiau nei 500 veiklų, kurių metu savanoriai dovanojo savo laiką geriems darbams nudirbti .Be to, šis projektas pritraukė iniciatyvas ir projektus ne vien iš Lietuvos didmiesčių, bet ir iš mažesnių miestelių. Pagrindinė šio renginio žinutė – savanoriai yra Šimtmečio herojai. Savo savanoriškomis veiklomis jie ne tik padovanojo šilumą ir viltį šalia esantiesiems, bet ir prisidėjo prie sąmoningesnės visuomenės ir stipresnės valstybės kūrimo. Su susirinkusiais Šimtmečio herojais savanorystės patirtimi dalinosi aktorius Giedrius Savickas, muzikinę programą dovanojo dainininkė Jurga Šeduikytė. Po koncertinės programos renginio dalyvių akis ir gomurius džiugino „Virtuvės mitų griovėjų“ komandos efektingai paruošti desertai. Į savanorių pagerbimo renginį buvo pakviesti visi užregistravusieji savo „Šimtmečio dovanas“, tačiau projektas šia švente nesibaigia. Toliau planuojama registruoti dovanas (www.lietuva.lt/simtmeciodovanos) Lietuvai ir puoselėti savanorystės tradiciją. Visų prie šios iniciatyvos prisidėjusių savanorių dėka pasiekti rezultatai pranoko organizatorių lūkesčius ir tai tik dar kartą įrodo, kad kartu mes esame stiprūs ir galime nuveikti iš tiesų labai daug!

Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė R. Vasauskaitė