Tarptautinės vaikų knygos dienos atgarsiai Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos padaliniuose

Tarptautinės vaikų knygos dienos atgarsiai Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos padaliniuose

Tarptautinė vaikų knygos diena pasaulyje minima nuo 1967 m., o Lietuvoje – nuo 1993 m. Ši diena minima kartu su danų rašytojo ir poeto, žymaus pasakų kūrėjo Hanso Kristiano Anderseno gimtadieniu – balandžio 2-ąją. Šią dieną daugybėje šalių rengiamos vaikų ir jaunimo literatūros savaitės, kurių metu organizuojamos konferencijos, parodos, vyksta konkursai, viktorinos, skaitymai ir kiti renginiai, skirti atkreipti visų skaitytojų dėmesį į vaikų knygas ir skaitymą kaip vertybę.
Šiais metais Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos bendruomenė Vaikų knygos dieną prailgino iki savaitės ir lankytojus pakvietė į daugiau nei 70 įvairaus formato vaikams skirtų renginių viešojoje bibliotekoje ir jos padaliniuose.

Karmėlavos bibliotekoje
Vaikų knygos savaitė Karmėlavos bibliotekoje prasidėjo vyr. bibliotekininkės D. Jankauskienės  inicijuotais garsiniais skaitymais. Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos moksleiviai skaitė ištraukas iš S. Paltanavičiaus knygos „Tukas lieka vienas“ bei R. Unos knygos „Pijus ir Nikolas“. Kaip susiklostys tolimesnis knygų herojų likimas, vaikai sužinos tik perskaitę knygelę patys. Mokiniai apžiūrėjo bibliotekoje veikiančias parodas, vartė knygeles, dalijosi įspūdžiais kokias knygeles skaito namuose. Ypač vaikams didelį įspūdį paliko Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos 4 klasės mokinių simegrafijos technika atliktų darbelių paroda. Bibliotekoje apsilankę moksleiviai išbandė ir naują virtualų žaidimą „Knygos kelias“. Tik atsiradus pirmosioms knygų spausdinimo staklėms, knygos vis dar buvo brangios ir saugomos nuo vagių. Į knygas įrašydavo prakeikimo žodžius, kurie turėdavo atbaidyti knygų vagis. Užsiėmimo pabaigoje Karmėlavos bibliotekos vyr. bibliotekininkė D. Jankauskienė moksleiviams paruošė užduotį – kiekvienas turėjo sugalvoti po prakeikimą, kuris apsaugotų knygas nuo vagių. Šis susitikimas suteikė vaikams žinių, gerų emocijų ir noro daugiau skaityti.

Kulautuvos ir Neveronių bibliotekose
Kulautuvos bibliotekoje Vaikų knygos savaitė startavo rytmečiu „ Atverk knygelės duris“. Vyr. bibliotekininkė Nijolė Laurynienė vaikams skaitė ištraukas iš gražiausių ir mėgstamiausių pasakų: „Raudonkepuraitė“, „Jonukas ir Grytutė“, „Snieguolė ir septyni nykštukai“, „Batuotas katinas“, „Pelenė“, „Sniego karalienė“, „Bjaurusis ančiukas“. Po skaitymų mažieji bibliotekos lankytojai piešė plakatą, skirtą vaikų knygos dienai paminėti bei apžiūrėjo bibliotekoje veikiančią spaudinių parodą ,,Ar skaitei?“.
Tarptautinę vaikiškos knygos dieną Neveronių gimnazijos moksleiviai dalyvavo integruotoje pamokoje bibliotekoje, kurioje padedami vyr. bibliotekininkės Gražinos Grybienės kartu su auklėtoja Renata Tatlauskiene vaikai kūrė savo svajonių knygeles. Jaunųjų bibliotekos lankytojų sukurtų knygelių parodėlė ,,Aš esu knygelės autorius“ bibliotekoje veiks iki balandžio 21 d.

Šlienavos bibliotekoje
Tarptautinės vaikų knygos dienos proga į Šlienavos biblioteką dvi dienas iš eilės rinkosi Šlienavos pagrindinės mokyklos pradinių klasių moksleiviai. Vyr. bibliotekininkė E. Grušienė vaikus supažindino su biblioteka, joje esančiomis vaikiškomis knygomis, žurnalais ir stalo žaidimais. Vaikams ypač patiko naujausios vaikiškos knygelės, taip pat didelio mažųjų bibliotekos lankytojų susidomėjimo sulaukė pati seniausia bibliotekoje esanti knyga – „Vytauto Didžiojo mirties 500 metų sukaktuvėms paminėti skirtas albumas“, išleistas 1933 metais ir pati mažiausia bibliotekos fonduose esanti knygelė – „Mano pagrindinės teisės ES“. Renginio metu vyr. bibliotekininkė E. Grušienė perskaitė kreipimąsi į pasaulio skaitytojus vaikus ir suaugusiuosius, kurį parašė vaikų spaudos ir radijo žurnalistas, rašytojas S. Machotinas (g. 1953 m.), o Samylų kultūros centro režisierė L. Kalėdaitė perskaitė lietuvių liaudies pasaką „Dykaduonis sūnelis”. Renginio pabaigoje mokinukai buvo supažindinti su bibliotekos taisyklėmis. Net 10 pirmokėlių tapo bibliotekos skaitytojais. Dvi aktyviausios bibliotekos lankytojos – F. Vinkauskaitė ir A. Čirko, kurios šioje bibliotekoje lankosi nuo 3 metukų, buvo apdovanotos vardinėmis padėkomis. Kaip teigia mergaitės, kadangi skaityti dar nemokėjo, tai bibliotekoje knygeles rinkdavosi pačios, o jas skaitydavo močiutės ir tėveliai. Šiandien abi mergaitės puikiai skaito jau savarankiškai, nors mokosi dar tik pirmoje klasėje. Norisi tikėti, kad vaikai supras, kad „… skaityti yra ne vien darbas, jausmų ugdymas, vaizduotės ir asmenybės turtinimas, bet pirmiausia – didžiulis malonumas“ (S. Machotinas).

Ilgakiemio bibliotekoje
Vaikiškos knygos diena Ilgakiemio bibliotekoje buvo labai linksma ir turininga. Bibliotekoje šurmuliavo didelis būrys vaikų – tai Ilgakiemio mokyklos – darželio auklėtiniai su auklėtoja, vaikiškų knygų rašytoja – Nijole Kalasauskiene bei pradinių klasių moksleiviai, lydimi mokytojų – metodininkių – R. Gelažauskienės ir Redos Surdokienės. Rašytoja N. Kalasauskienė papasakojo vaikams apie vaikiškų knygelių rašymą ir labiausiai įsimintinas sukurtas istorijas vaikams. Po nuostabaus intriguojančio rašytojos pasakojimo vaikai ėmėsi darbo – kūrė pasaką apie bibliotekoje kabėjusį paveikslą. Sukurta pasaka buvo tokia tikroviška, kad ne vienam klausytojui pasidarė įdomu: „ar iš tikrųjų taip buvo?“. Susitikimo pabaigoje Ilgakiemio bibliotekoje vyko geriausio 2016 metų skaitytojo apdovanojimai. Vyr. bibliotekininkė Vaida Raginskienė geriausius praėjusių metų skaitytojus apdovanojo diplomais ir mažomis dovanėlėmis.

Rokų bibliotekoje
Rokų bibliotekoje Tarptautinei vaikų knygos dieną skirtame renginyje ,,Augu kartu su knyga“ dalyvavę moksleiviai susipažino su naujausiomis Rokų bibliotekos fonduose saugomomis vaikų literatūros knygomis. Vyr. bibliotekininkė Irena Petriškienė vaikams pasakojo apie šios šventės atsiradimą, jos svarbą, kvietė dažniau lankytis bibliotekoje, kurioje kiekvienas gali rasti daug linksmų, šmaikščių, žaismingų, pamokančių knygų, sukurtų įvairių šalių rašytojų. Rytmečio pabaigoje žiūrėjome filmą, sukurtą pagal H. K. Anderseno pasaką „Bjaurusis ančiukas“. Rokų mokyklos – darželio moksleiviai gėrėjosi bibliotekoje veikiančiomis parodomis: spaudinių paroda  „O spalvotoji, knygele, vesk mane į savo šalį…“ bei piešinių paroda „Mano mylimiausi knygų herojai“.

Vandžiogalos bibliotekoje
Balandžio 4 d. Vandžiogalos bibliotekoje susirinkę darželio ugdytiniai su auklėtoja Z. Žarnauskiene klausėsi vyr. bibliotekininkės A. Montvydienės pasakojimo apie literatūrinius kūrybos žanrus, po kurio kartu su mažaisiais bibliotekos lankytojais skaitėme pasakas ir minėme mįsles. Juk kūryba ir knygų skaitymas ugdo mūsų vaizduotę, o pasakos, nors ir neturi tiesioginio moralo, jos pateikia gyvenimiškų situacijų schemą, pasako pamokymą, kylanti iš papasakotų dalykų ir suteikia vaikams dvasinę pusiausvyrą. Literatūrinės popietės metu vaikai dalinosi mintimis kaip moka saugoti ir gerbti knygeles, deklamavo eilėraščius apie jas, sudainavo keletą dainelių. „Tad pasėkime mažųjų širdyse meilės knygai sėklą, kad užaugę jos vaisiai džiugintų ir maloniai stebintų“. Šiuo nuostabiu bibliotekininkės palinkėjimu baigėme vaikiškos knygos diena Vandžiogalos bibliotekoje.

Vilkijos bibliotekoje
Visą savaitę Vilkijos miesto bibliotekoje vyko edukacinės popietės „Skaitau – vadinasi esu“, skirtos tarptautinei vaikiškos knygos dienai paminėti. Vyr. bibliotekininkė J. Bačėnienė edukacijų dalyviams pasakojo apie knygą, jos vertę ir naudą gyvenime, skaitė vaikų rašytojo ir iliustratoriaus Kęstučio Kasparavičiaus knygą „Povandeninė istorija“, moksleiviai spalvino knygelės personažus – žuveles. Balandžio 3 d. vaikų abonemento bibliotekininkė buvo pakviesta į laikinuosius globos namus „Nemuno krašto vaikai“, kuriuose vyko Kęstučio Kasparavičiaus knygos „Braškių diena“ pristatymas. O ankstyvą balandžio 4 dienos rytą biblioteką aplankė patys mažiausieji lopšelio – darželio „Daigelis“ auklėtiniai, kurie padedai bibliotekos darbuotojos ir auklėtojų iš popieriaus lapelių lankstė savo pirmąsias knygeles, kurias iliustravo savo pieštais piešinukais.

Ramučių bibliotekoje
Tarptautinės vaikų knygos dienos idėją 1966 m. iškėlė viena iš IBBY įkūrėjų Jella Lepman (1891–1970). Kasmet vis iš kitos pasaulio šalies iškeliauja vaikų rašytojo kreipimasis. 2017-ųjų šventės rėmėjas – IBBY Rusijos skyrius. Kreipimąsi į pasaulio skaitytojus vaikus ir suaugusiuosius parašė vaikų spaudos ir radijo žurnalistas, rašytojas Sergejus Machotinas.
Tarptautinei vaikų knygos dienai pažymėti kasmet sukuriamas ir naujas plakatas. Šių metų plakato kūrėjas – garsus dailininkas Michailas Fiodorovas. Nė vienas iš šių menininkų mūsų skaitytojams dar nėra pažįstamas. Kreipimusi kasmet siekiama atkreipti dėmesį į vaikų knygas ir skaitymą kaip vertybę.
Balandžio 3 dieną į Ramučių biblioteką vaikiškos knygos dienos paminėti atvykę Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos Ramučių skyriaus antrokai, lydimi mokytojos V. Raščiuvienės,  rytmečio metu klausėsi vyr. bibliotekininkės V. Stavavojienės skaitomo kreipimosi teksto – „Augti su knyga“, po kurio vyko diskusija apie skaitymo naudą. Neužmiršome ir įžymaus rašytojo – H. K. Anderseno gimtadienio, tad skaitėme šio autoriaus jautrią ir pamokančią pasaką – „Ramunėlė“. Renginį baigėme ištraukų iš lietuvių rašytojų ir poetų kūrinių skaitymais, kuriuos perskaitė meninio skaitymo konkurso nugalėtojai – Rusnė Stulgaitytė, Vytautė Vervečkaitė ir Nojus Valiūnas.

Eigirgalos ir Užliedžių bibliotekose
Balandžio 4 d. į Eigirgalos biblioteką atvykusius vaikų darželio auklėtinius pasitikusi vyr. bibliotekininkė D. Venslovienė susipažindino su vaikų literatūros naujovėmis ir bibliotekos taisyklėmis. Po pristatymo vaikai žaidė žaidimą „Atspėk pasakos herojų“, minė eiliuotas „Linksmąsias mįsles“, žiūrėjo linksmą animacinį filmą. Darželinukams biblioteka labai patiko, nors daugelis jų sakė čia lankėsi pirmą kartą.
Užliedžių bibliotekoje vyko viktorina, kurioje dalyvavo Užliedžių pradinės mokyklos trečiokai ir ketvirtokai. Jie atsakinėjo į klausimus, susijusius su pasakomis: spėliojo knygų autorius, herojus, kūrinių ištraukas. Pabaigoje susumavus viktorinos rezultatus paaiškėjo, kad trečiokai tąkart buvo gudresni už ketvirtokus.

Pagynės bibliotekoje
Sugrįžęs pavasaris padovanojo dvi šventes: pasaulinę paukščių dieną, o kartu ir vaikiškos knygos dieną. Minėdami abi šias ypatingas progas šeštadienio popietę kvietėme vaikus į biblioteką, kurioje vyr. bibliotekininkė G. Ščiukauskaitė kartu su vaikais skaitė pamokančią istoriją iš M. Joyce knygos „Kakarykorius“ apie gyvūnų bičiulystę. Tęsdami spalvingų paukščių temą visą savaitę skaitėme smagias vaikiškas istorijas ir kvietėme vaikus į kūrybines edukacijas, kuriose kviekvienas dalyvis iš burbulinio modelino galėjo nulipdyti norimą objektą. Vaikai sutartinai lipdė pavasario pranašus – paukščius, o jų sukurti darbeliai papuošė mūsų bibliotekos erdves.

Čekiškės  ir Ežerėlio bibliotekose
Vaikų knygos dieną paminėti į Čekiškės biblioteką sugužėjo pradinių klasių moksleiviai. Renginio pradžioje vyr. bibliotekininkė Inesa Krasauskienė skaitė žymiąsias H. K. Anderseno pasakas, moksleiviai minė mįsles. Po tokios šaunios įžangos vaikų laukė ir edukacinis užsiėmimas – velykinių kiaušinių marginimas. Į darbus jaunieji kūrėjai menininkai kibo uoliai – vieni klijavo įvairius ornamentus, kiti – piešė, treti – spalvino įvairiais dažais ir akvarele. Ir kaip kiekvienais metais Tarptautinę vaikiškos knygos dieną tradiciškai vaikindavo geriausio praėjusių metų skaitytojo apdovanojimai. Šių metų nugalėtojais tapo: Kajus Maziliauskas, Goda Tovtkevičiūtė, Evelina Dvirnaitė.
Balandžio 4 dieną į Ežerėlio bibliotekoje vykusią popietę, skirta Tarptautinei vaikų knygos dienai, susirinko gausus būrys moksleivių. Popietės pradžioje vyr. bibliotekininkė Roma Mickevičienė moksleiviams pasakojo apie Danijos poetą, rašytoją – H. K. Anderseną ir skaitė ištraukas iš jo gražiausių pasakų. Su popietės dalyviais po skaitymų kalbėjome apie labiausiai patikusias vaikų perskaitytas knygas, skaitymo naudą. Kiekvienam dalyviui teko svarbi užduotis – trumpai pristatyti jam labiausiai patikusią perskaitytą knygą ir pakomentuoti namuose nupieštus piešinėlius pristatomos knygos tema. Antroje popietės dalyje vaikai pasiskirstę į dvi komandas dalyvavo viktorinoje – „Neieškok žodžio kišenėje“. Komandų dalyviai pademonstravo puikias literatūros, gramatikos ir kalbos kultūros žinias buvo apdovanoti prizais – kiekvienas moksleivis už aktyvų dalyvavimą gavo po knygelę.
Visą savaitę Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir jos padaliniuose bibliotekos lankytojų laukė nuotaikingi renginiai, konkursai, viktorinos ir parodos. Kupini gerų emocijų, smagių užduočių susitikimai įkvėpia vaikus skaityti dar daugiau ir skaitymo džiaugsmu dalintis su kitais.

Vyr. bibliotekininkė R. Vasauskaitė
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka

 


Parašykite komentarą