Jaunieji bibliotekos išradėjai programavimo žinias pasitikrina dalyvaudami Kauno rajono tarpbibliotekinėse „RoboLygos“ varžybose

Jaunieji bibliotekos išradėjai programavimo žinias pasitikrina dalyvaudami Kauno rajono tarpbibliotekinėse „RoboLygos“ varžybose

2017 m. balandžio 5 d. Zapyškio bibliotekoje vyko Kauno rajono tarpbibliotekinės „RoboLygos“ varžybos moksleiviams, kuriose dalyvavo net 12 robotikos būrelio moksleivių komandų iš Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos ir 5 jos padalinių: Zapyškio, Ringaudų, Piliuonos, Lapių ir Ežerėlio bibliotekų.
Neformalaus ugdymo „Lego robotikos“ užsiėmimų Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje pradžia laikome Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos inicijuoto projekto „Bibliotekos pažangai 2“ ir Lietuvos Kultūros ministerijos dalinai finansuotą projektą „Moksleivių bendrųjų kompetencijų ugdymas Kauno rajono bibliotekose ir mokyklose panaudojant informacines technologijas“, kurį 2015 – 2016 m. sėkmingai įgyvendino Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka ir jos 6 padaliniai. 2015 metų vasarą startavusiu projektu, apjungusiu bibliotekas ir mokyklas naujoms veikloms, plėtojant formalųjį ir neformalųjį ugdymą, buvo siekiama ugdyti Kauno rajono moksleivių kūrybines, iniciatyvumo ir technologines kompetencijas, panaudojant informacines technologijas (IT), sudarant sąlygas kokybiškam integruotam formaliam ir neformaliam ugdymui. Dešimt mėnesių vykusių „Lego robotikos“ užsiėmimų metu moksleiviai konstravo LEGO Mindstorm NXT ir EV3 robotų modelius ir naudodamiesi planšetiniais kompiuteriais gilino programavimo žinias. „Vaizdo technologijų“ užsiėmimų dalyviai mokėsi nuotraukų redagavimo, sustabdyto kadro animacijos, filmų montavimo, laidų įgarsinimo ir muzikos kūrimo subtilybių. Padedami dėstytojos, kūrybinių idėjų ir entuziazmo nestokojantys moksleiviai ir mokytojai rašė scenarijus ir naudodamiesi planšetiniais kompiuteriais filmavo ir montavo trumpo metražo vaidybinius filmukus. Prisidedant prie jaunų žmonių technologinių, kūrybiškumo kompetencijų ugdymo, projekto įgyvendinimo laikotarpiu ir jam pasibaigus jaunieji bibliotekos bičiuliai jau antrus metus kiekvieną savaitę su nekantrumu laukia viešojoje bibliotekoje ir 6 jos padaliniuose vykstančių  neformalaus ugdymo „ Lego robotikos“ užsiėmimų. Moksleivius programavimo subtilybių viešojoje bibliotekoje moko vyresn. bibliotekininkė Ž. Kazakevičienė ir VDU dėstytojas Š. Ašmantas, bibliotekos padaliniuose programavimo žiniomis su moksleiviais dalinasi bibliotekų darbuotojos.
„Lego robotikos“ užsiėmimus bibliotekoje lankantys moksleiviai savo jėgas  išbandė 2016 m. dalyvaudami tarptautinėse lego robotikos konkurso First Lego League (FLL) regioninėse atrankinėse varžybose Kaune, taip pat respublikinėse moksleivių robotikos varžybose KTU licėjuje „Legrob 2016“. Praėjusių metų pavasarį pirmą kartą Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje buvo organizuotos Kauno rajono moksleivių Lego robotų varžybos „Legrob in library“, kuriose dalyvavo 9 moksleivių iki 14 m. amžiaus komandos su sukonstruotais lego robotais iš viešosios bibliotekos ir 5 jos padalinių: Zapyškio, Ežerėlio, Lapių, Ringaudų ir Domeikavos bibliotekų. Šių varžybų tikslas – sudominti vaikus mokslu, technologijomis, mokyti jas taikyti, tobulinant gyvenimiškus įgūdžius. Prisidedant prie jaunų žmonių technologinių, kūrybiškumo kompetencijų ugdymo ir tarpusavio bendradarbiavimo viešojoje bibliotekoje ir jos padaliniuose organizuojamos tęstinės kūrybinės tarpbibliotekinės moksleivių robotikos varžybos „RoboLyga“. Į varžybas Zapyškyje, kuriose netrūko įtampos ir pergalių džiaugsmo, susirinko gausus dalyvių ir palaikančių draugų bei artimųjų būrys.
Zapyškio bibliotekoje vykusiose jau trečiose Kauno rajono tarpbibliotekinėse moksleivių varžybose dalyvavo 12 moksleivių komandų su sukonstruotais lego robotais. Varžybų dalyviai varžėsi 4 rungtyse: „juodoji linija“, „roboto kopimas į kalną“, „šiukšlių valymas“ ir „robotų sumo“.
Moksleiviai varžyboms ruošėsi iš anksto – jie turėjo sukonstruoti bei suprogramuoti robotą, kuris įveiktų varžybų organizatorių parengtas 4 rungtis. Pati emocionaliausia ir smagiausia pasirodė robotų sumo rungtis, pelniusi daugiausia varžybų dalyvių ir žiūrovų ovacijų. Iš pažiūros robotų sumo kovotojų užduotis atrodo gana paprasta – išstumti priešininką už žaidimų aikštelės linijos, tačiau iš kitos pusės, kaip ir bet kuri rungtis, taip ir sumo kovos turi savo niuansų. Šie visiškai autonominiai mechanizuoti „kovotojai“ turi kuo per trumpesnį laiką išstumti iš ringo savo varžovą. Taip po nuožmių dvikovų finale varžėsi ne tik stipriausi, bet ir greičiausi robotai, kurie sugebėjo savo priešininką išstumti iš ringo vos per 10-12 sekundžių.
Po įnirtingų kovų I – III-ąją prizines vietas pasidalino ir nugalėjotais tapo Zapyškio bibliotekos komandos – „Zapai“, „Mini – Game“ bei Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos komanda – „Robo – zona“.  Geriausiai pasirodę varžybų dalyviai buvo apdovanoti renginio organizatorių – viešosios bibliotekos ir varžybų kuratoriaus bei rėmėjo – Zapyškio bibliotekos savanorio Žilvino Neliubšio įsteigtais prizais. Visiems varžybų dalyviams buvo įteiktos vardinės padėkos ir saldžios  dovanos. Kaip teigia komandų treneriai, tokio pobūdžio varžybos labai padeda tobulinti vaikų domėjimąsi juos supančiu pasauliu, programavimu, lavina komandinį darbą bei loginį mąstymą.
O tiems, kurie niekada nesusidūrėte su robotika, tačiau Jūsų vaikas nepaleidžia iš rankų LEGO kaladėlių – tai gali būti puiki proga susipažinti su smagiaisiais ir išmaniaisiais robotukais, jų galimybėmis padėti geriau mokytis, įgyti naudingų bendravimo, planavimo, komandiškumo įgūdžių, kviečiame prisijungti prie mūsų ir atvykti į Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vykstančius „Lego robotikos“ užsiėmimus ir galbūt kitais metais būtent Jūs papildysite varžybose dalyvaujančių komandų gretas!

Vyr. bibliotekininkė R. Vasauskaitė
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka

 

 


Parašykite komentarą