Šviesos ir žodžio šventė Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir jos padaliniuose

Šviesos ir žodžio šventė Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir jos padaliniuose

Dangus vis dažniau apsiniaukia negailėdamas darganoto oro, medžiai susigėdę savo nuogumo, ruošiasi žiemos miegui. Taip norisi šilumos, jaukumo, šviesos, norisi šventės ! Šventę, kupiną geros nuotaikos ir gražių minčių savo mylimiems skaitytojams padovanojo bibliotekos darbuotojos, kvietusios moksleivius ir suaugusius dalyvauti Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir jos padaliniuose vykusiuose Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginiuose.
Šiaurės šalių bibliotekų savaitė yra Šiaurės šalių asociacijų „Norden“ federacijos kuruojamas projektas, propaguojantis skaitymą, Šiaurės šalių literatūrą, švietimo idealus Šiaurėje bei kaimyniniuose regionuose. Šiaurės šalių bibliotekų savaitę sudaro dvi dalys: „Auštant“ (skaitymas balsu vaikams) ir „Sutemų valanda“ (skaitymas balsu suaugusiems).
Lapkričio 14-20 dienomis minima jau 20-oji Šiaurės šalių bibliotekų savaitė. Šių 2016-ųjų metų Šiaurės šalių bibliotekų savaitės tema – Ateitis Šiaurės šalyse, tad šis motyvas atsispindi visose skaitymui balsu parinktose knygose.
Visą savaitę Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir 30-yje jos padalinių bibliotekos darbuotojos organizavo renginius vaikams, paaugliams ir suaugusiems, kuriuose vyko garsiniai Šiaurės šalių rašytojų sukurtų tekstų skaitymai, diskusijos, nuotaikingos viktorinos, parodos ir netgi Šiaurės šalių rašytojų skaitytų kūrinių inscenizacijos bei vaidinimai. Viešojoje bibliotekoje ir jos padaliniuose vykę Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginiai ypatingi tuo, jog kiekvienas įvykęs susitikimas buvo vis kitoks – išskirtinis savo turiniu ir forma!
Tradiciškai Šiaurės šalių bibliotekų savaitę pradėjome ankstų lapkričio 14 d. rytą Ramučių ir Kulautuvos bibliotekose rytiniais skaitymais vaikams „Auštant“. Bibliotekose svečiavęsi Karmėlavos B. Buračo gimnazijos Ramučių skyriaus ir Kulautuvos pagrindinės mokyklos antrokai žvakių šviesoje skaitė ištrauką iš norvegų rašytojo Stiano Hūlės (Stian Hole) apysakos vaikams „Garmano vasara“. Tai istorija apie šešerių metų sulaukusį berniuką vardu Garmanas, kuris baiminasi artėjančio meto, kai teks išeiti į mokyklą. Klausantis nuoširdaus mergaičių skaitymo balsu, knygoje esančios spalvingos ir nuotaikingos iliustracijos sužadino antrokų kūrybiškumą. Baigus skaityti, jaunieji Ramučių ir Kulautuvos bibliotekų lankytojai ėmėsi kūrybinio darbo – pagal skaitytas ištraukas kūrė iliustracijas. Vyresnieji Eigirgalos ir Neveronių bibliotekose lankęsi Voškonių dienos centro „Sparnai“ moksleiviai po skaitymų dalyvavo diskusijose ir pasakojo apie tai, kaip jie jautėsi ir ką galvojo sužinoję, kad netrukus reikės eiti į mokyklą. Įdomu tai, kad visi moksleiviai pakankamai gerai atsimena savo pasiruošimą mokyklai, o pati įsimintiniausia moksleivių tarpe yra jų pirmoji diena mokykloje!
Šiaurės šalių bibliotekų savaitę šventinės nuotaikos tvyrojo ir Pagynės bibliotekoje, kurioje lapkričio 17 dieną vykusiose kūrybinėse dirbtuvėse „Įsivaizduojant ateitį“ moksleiviai ne tik skaitė Šiaurės šalių rašytojų kūrinius, bet ir smėlio laikrodyje piešė savo dabartį ir ateitį. Ežerėlio bibliotekoje po nuotaikingų skaitymų visus, norinčius pasitikrinti savo žinias apie Šiaurės šalis vyr. bibliotekininkė Roma Mickevičienė pakvietė sudalyvauti viktorinoje „Ką aš žinau apie Šiaurės šalis“. Į daugelį klausimų teisingai atsakę moksleiviai pademonstravo nepriekaištingas žinias apie kaimynines šalis, todėl buvo apdovanoti organizatorių prizais – „ŠŠBS 20 metų“ atvirukais.
Su nekantrumu Šiaurės šalių bibliotekų savaitės laukė ir patys mažiausieji bibliotekos lankytojai. Su žibintais rankose į Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginį „Ateitis šiaurės šalyse“ atskubėję į Zapyškio ir Domeikavos bibliotekas vaikų darželio auklėtiniai jaukioje žvakių šviesoje klausėsi bibliotekos darbuotojos skaitomų pasakų ir žiūrėjo animacinį filmuką „Baltasis lokys Bernardas“.
Siekiant didesnio skaitytojų aktyvumo, bibliotekos iniciatyva garsiniai skaitymai buvo surengti Raudondvario lopšelyje – darželyje „Riešutėlis“ ir A. ir A. Kriauzų mokykloje – darželyje. Mažiausieji bibliotekos lankytojai klausydamiesi skaitomos ištraukos iš T. Janson kūrinio „Tėtis ir jūra“ knygučių puslapiais keliavo kartu su troliais Mumiais. Šie itin modernūs knygelės herojai taip patiko mažiesiems, tad visą savaitę darželyje ir mokyklose vykusiose kūrybinėse dirbtuvėlėse vaikai piešė, lipdė, lankstė trolius Mumius, kuriuos eksponavo parodoje „Mano trolis Mumis“.
Šlienavos bibliotekoje vykusiuose garsiniuose skaitymuose Šlienavos pagrindinės mokyklos moksleiviai skaitė paaugliams rekomenduojamą Deboros Hansen Kleist novelę „Naftos stebuklas“ (iš jaunųjų Grenlandijos rašytojų novelių rinkinio „Allatta! 2040“) ir rašė laiškus. Apžiūrėję bibliotekoje veikusią Šiaurės šalių literatūros kūrinių parodą jaunimui bei suvenyrų kompoziciją „Troliai iškeliauja į ateitį“ moksleiviai iš bibliotekos iškeliavo nešini ne tik šių autorių knygomis, bet Šiaurės šalių bibliotekų savaitės organizatorių dovanomis.
Itin reikšmingas Šiaurės šalių bibliotekų savaitės įvykis – viešojoje bibliotekoje vykęs paauglių susitikimas su vaikų literatūros tyrinėtoju, vertėju doc. dr. Kęstučiu Urba.
Į suaugusiųjų skaitymus „Sutemų valanda“ susirinkę Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojos skaitė suaugusiųjų skaitymams rekomenduojamą tekstą iš Emi Itarantos (Emmi Itäranta) knygos „Vandens skonis“. Po garsinių skaitymų prie arbatos puodelio tęsėme diskusiją ateities tema, dalijomės mintimis apie skaitytus Šiaurės šalių autorių kūrinius.
Džiaugiamės, kad po šių renginių bibliotekos lankytojai labiau susidomėjo Šiaurės šalių rašytojų kūryba, todėl ir kitais metais tęsdami tradiciją bibliotekos lankytojus pakviesime į Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginius, tokiu būdu tiesdami tiltus tarp žmonių ir tarp šalių.

Vyr. bibliotekininkė Regina Vasauskaitė
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka


Parašykite komentarą